Toore kriidi lademed 1923

Müüa 8 dess. heinamaad väikse metsaga, kus asuvad suured toore kriidi lademed. Tapa alevi juures. Adr. Tapa alev, Pikk tänav nr. 20 Tuletõrjujate klubi peal J. Kigske. Seal on ka hea noor lehm müüa.

Põhja Kodu, 1 november 1923


Relss

Relss ehk rööbas on tänapäeval raudlatt (teraslatt), mida mööda sõidab rööbastranspordivahend e. tavapäraselt rong. Kasutusel on olnud ka puitrelsse. Kui veovahend toetub relsile, siis kasutatakse kahte relssi ja kui sõiduvahend ripub, siis kasutatakse ühte relssi, ehk monorelssi. On ka erandeid.

Lokomobiil

Lokomobiil on hobusega veetav aurumootor.

Fosforiit

Karjääriekskavaator

Karjääriekskavaatoriks nimetatakse seda suurt ekskavaatorit, mis laadib karjääris kaevist aga ei ole kasutatav üldotstarbelistel töödel. See on liiga suur, et seda järelhaagisega hõlpsalt vedada. Seega seisab karjääriekskavaator üldjuhul ees ja selle põhitöö on laadimine. Seda võib nimetada ka laadimisekskavaatoriks. Karjääriekskavaator ei ole paljandusekskavaator (aga seda ekskavaatorit võib kasutada paljandusekskavaatorina).

Inglise keeles on enamkasutatavad väljendid: face shovel, power shovel ja shovel.


EKG on vene keeles roomikutega karjääriekskavaator:

Э - экскаватор, К – карьерный, Г – гусеничный

EKG on olnud Eestis levinuim karjääriekskavaator. 
Mining

Esimene õhkrehvidega skreeper

Esimese maailma suurimate õhkrehvidega "Carryall" skreeperi tegi LeTourneau 1932. aastal.

Söödakriiti sovhoosidele ja kolhoosidele 1948

Ainulaadse tööstusettevõttena Järva maal rakendati 1. juulil käiku Tapa Tööstuskombinaadi alluvusega kriidivabrik, kus toodetakse loomakasvatuse arengus suurt tähtsust omavat sööda kriiti. Kriidivabriku ehitustöödega alustati käesoleva aasta II kvartalis, kusjuures ehitati 200 m kuivatuslavasid, 135 m katust jm. Vabrik on praegu veel väljaehitamisel, kuna tööstust kavatsetakse tublisti laiendada. Praegu on ettevõte tootnud juba üle 40 tonni väärtuslikku söödakriiti, millega varustatakse esmajärjekorras maakonna sovhoose ja kolhoose. 

Järvalane : EK(b)P Paide Rajoonikomitee ja Paide Rajooni TSN häälekandja, nr. 85, 15 juuli 1948


Valgejõe kriit leiab elavat kasutamist. 1939

Tapa lähedal Valgejõe ääres avastatud kriidilademed on aidanud tunduvalt vähendada senini esinenud välismaa kriidi sissevedu. Käesoleval aastal on kriiditööstust veelgi laiendatud, milleks renditud Kuru küla masinatarvitajate koondiselt mootor. Valgejõe kriidilademetest saadav kriit peale puhastamist ja jahvatamist läheb peamiselt loomasöödaks ja värvide segamiseks. Peale Valgejõel avastatud kriidilademete esineb kriidilademeid Järvamaal veel Viru piiri läheduses asuvel Varangul.

Järva Teataja (1926-1944), nr. 145, 15 detsember 1939


Veermik

Veermik on osa masinast või masina alusvankrist, millel masin sõidab e. veereb. Veermik koosneb ratastest (millel võivad olla ka roomikud), telgedest, võllidest, laagritest, vedrustusest ja raamist.

Rataslaadur

Rataslaadur on ratastega mobiilne laadimismasin. Tavaliselt on see kopplaadur. Rataslaaduri nimetust kasutakse kui soovitakse toonitada veermiku tüüpi e. rattaid.

Esimesed mobiilsed raudteeekskavaatorid

20. sajandi alguses kasutati Ameerikas enamuses raudteeekskavaatoreid. Nende mobiilsemaks muutmiseks ja ümberpaigutamiseks mõeldi välja mitmeid mooduseid, nagu alusvankrid, mille abil said ekskavaatorid endale esiroomikud ja esirattad. Tagarattad jäid alles ekskavaatori manööverdamiseks.

Bucyrus 68-C eksavaatoril kasutati esiroomikuid.

Osgoodi 100 tonnisest raudteeekskavaatorist tehti ratasekskavaator nii, et ekskavaatori alla paigutati 0,9 m laiuste ja 1,8 m kõrguste metallratastega raam.  

Vibroripper

Vibroripper on metallist vibreeriv konks mille abil purustatakse kivimit massiivis. Vibroripperi eeliseks ripperi kõrval on see, et vibreerimine hõlbustab kivimi raimamist massiivis.

Lamanshi tunnel

Köwmaste petakse Prantsuse maal nüüd ka sedda nöuu, selle ma ja Inglis-ma wahhel tunnele ma ja merre alt läbbi kaewata, kus raudte massinad merre al nende made wahhet wöiksid ärrakäia. Inglased on ka nöuus ja on omma parlamendis sedda jubba heaks kiitnud. Sedda ma- ja merreallust teed kaewata, sest räkisid mõnned jubba 40 aasta eest, agga assi jäi ikka soiku. Tahhetakse tunneli kaewata Doweri ja Kalais (ütle: Kalää) linnade kohhalt wähhä idda pole. Merre rannad ja merre pöhhi on seal selge walge kriit, ja merri on seal keskpaigas 180 jalga süggaw. Tunnel peab weel merrepöhjast weel 200 jalga süggawamal kaljust läbbi käima ja lodetakse, et merrewessi 200 jalla paksusest kridist ennam tunneli sisse ei peaks immitsema. Tahhawad kahhhelt poolt, Inglis- ja Prantsuse maalt, korraga puur-massinaga töle hakkata ja lodawad, et kahhe aastaga üks te, mis 7 jalga lai ja nisama kõrge, peaks läbbi puritud sama. Tunneli pikkust tulleks liggi 40 pennikoormat ja igga massin purib liggi 8 künart tunniga eddasi. Se essimene läbbi purimine, kui 2 aastaga walmis saab, maksaks liggi 5 miljonit rubla. Isse on siis weel se tö ja kullu, mis tarwis olleks, enne kui temmast käidawat raudteed saaks. Wimaks peawad kül reisijad ja kauba weud kõik jälle ärra tassuma.

Ristirahwa Pühhapäewaleht, 24 juuli 1875

Lamanshi tunnel. Mõne aasta eest astus uks seltskond Inglise ja Prantsuse rahamehi ja inshenerisi kokku, selle nime all "igarahwaline selts merealuse Lamanshi tunneli ehitamiseks." (Lamansh, on Inglis- ja Prantsusemaa wahel olewa wäina nime.) Nöndega ühendasiwad endid mõned löuna-Jnglise raudteede walitsejad. Alustatud tööd jäeti wahel seisma, sest üheltpoolt ilmusiwad seltsi liigete eneste wahel waidlemised, ja töiseltpoolt tegiwad neile isamaad armastajad Inglased palju takistusi, selle pääle toetades, et tunneli läbi hölbsaste suured maawäed Inglismaale peaseksiwad. Et seda mitte ei sünniks, tahtwad Inglased omale poott kallast niisuguseid tugewaid kindlusi ülesehitava, et mingisugust kardetawust olla ei wöi. Tunnel saab Duuwri linnast Kattesse (Prantsuse kaldal) ehitatud. Mõlemad kaldad ei ole midagi muud kui järsud kriidi rünkad, mis umbes 100 meetrit (320 jalga), mere pinnast arwatud, kõrged on. Wäina laius on selles kohas ligi 35 wersta, ja ta on kuni 60 meetrit (200 jalga) sügaw. Põhi on peaaegu ühetasane ja sellesama kriidi lademetega täidetud, kui kaljulised kaldadgi. Tunnel ise saab kõige wähemalt 100 meetri sügawuses kaewetud. Minewal suwel alustadi tööd niihästi Inglise kui ka Prantsuse kaldal uueste. Proowi galareid saawad iseäraliste masinate abil läbikaewatud. Masinad on insheneridest Englitshist ja Romonist wäljaarwatud. Nad käiwad kokkuwajutud õhuga, mis neile wäljastpoolt kõwa kiwi nõudes tuleb; kui nad maad purustawad, siis nad pilluwad kiwi tükid, muld ja kriit iseäralistesse pangedesse, ja panged puistawad kõik wäiksetesse wagonidesse, mis rööpade pääl seisawad. Iga masina juures on paljalt 2 töömest. Ta lööb umbes 40 jalga 17 tunniga läbi; teda wöib aga kiiremalt käima panna, nii et ta peaaega 3 1/2 jalga tundis läbikaewab. Kui puurimine ühetasa Prantsuse ja Inglise poolt edasi lähab, siis wöib päewas ligi 120 jalga töine töisele wastu jõuda. Kokkuwajutud öhk annab masinale wäga kanget jõudu, aga pääle selle ta puhastab ka weel, kui tel galareis lahti peaseb, säälolewat õhku, nii et töömeestel wäga terwe hingata on. Proowi galareide puurimine saab mõlemalt poolt ühel ajal toimetatud ja nii kaugele edasi wiitud, et galareid keskpaikas wäina põhjas kokku tulewad. Kui töö mõlemalt poolt niisuguse kiirusega ja agarusega tehtud saab, kui praegu, siis saab tunnel 5 aastaga malmis olema.

Perno Postimees ehk Näddalileht, nr. 18, 30 aprill 1882


Tunnel avati 6. mail 1994 (160 aastat läks aega plaanist teostuseni) 

Lahtine karjäär on halb termin

Termin "Lahtine karjäär" on väga vilets termin. See on otsetõlge kuigi väärtõlge vene keelest. Karjäär on alati lahtine.

Mäetööd on vene keeles: открытая разработка ja sealt pärineb nn. "lahtised tööd" ja "lahtine karjäär".


Õige on lihtsalt "karjäär" ja "avakaevandamine" või "pealmaakaevandamine"

Moskva ja fosforiit

https://www.google.com/search?q=%22fosforiit+Moskva%22

https://www.err.ee/1609263954/fosforiidi-kaevandamise-plaanid-voivad-vallandada-uue-fosforiidisoja

https://virumaateataja.postimees.ee/2710620/emeriitprofessori-valedevabrik

https://www.kunda.heidelbergmaterials.ee/et

Fosforiit rukkile 1927

Velg

Velg on ratta osa, ketas või trummel, millel asub rehv ja mis ise on kinnitatud rummule.

Alusvanker

Alusvanker on sõiduk, mis on ehitatud masina vedamiseks, paigaldamiseks e. positsioneerimiseks ja hoidmiseks töötamise ajal. Alusvanker koosneb veermikust, raamist, ajamist, juhtimissüsteemist ja fikseerimisvahenditest (ankrud, silindrid, trossid, pidurid).

Kopp

Eesti suurim kopp / Largest bucket in Estonia Eestimaa Eestimaa BCE in Ferropolis Pusku lubjakivimurd / Pusku limestone quarry in Estonia

Esimesed suured ekskavaatorid

Pärast Erie ja Bucyruse ühinemist 1927. aastal hakati Ameerikas ja ka Euroopas valmistama esimesi suuri ekskavaatoreid. Näiteks Bucyrus-Erie raudteedraglain oli 4,6 kuupmeetrise kopaga. 

Esimene suure kandevõimega kallur

Esimeseks suure kandevõimega kalluriks loetakse 1927. aastal Lombard Tractor & Truck Company poolt valmistatud rataste ja roomikutega kallurit- 4,6 kuupmeetrise kastiga mille kandevõime oli 18 tonni. Kallutamine toimus trosside ja hüdrosilindrite abil.

Esimene kuivamaa paljukopaline kettekskavaator

1827. aastal patenteeris insener Poirot de Valcourt Pariisis esimese kuivamaa paljukopalise kettekskavaatori. Enne seda kasutati ekskavaatoreid süvendustöödeks ujuvalustelt. Seoses esialgu sobivate ajamite puudumisega hakati neid ekskavaatorid ehitama alles 50 a. hiljem LMG (Lübecker Machinenbau Gesellschaft) poolt. 

Frontaallaadur

Frontaallaadur on kopplaadur. Frontaallaadur võib olla nii rataslaadur kui roomiklaadur või ka raudteelaadur.

Fosforiidi kaevandamise tehnoloogia

Fosforiiti kaevandatakse nii nagu teisigi kihtmaavarasid - nii avakaevandamismoodusega kui allmaakaevandamismoodusega. Avakaevandamisviis võib olla vaalkaevandamine või aukkaevandamine. Allamaakaevandamisviis võib olla kamberkaevandamine, laavakaevandamine või alakorrustega kamberkaevandamine kas varistamisega või ilma, või täitmisega. Kaevandamistehnoloogia võib olla draglainidega lihtkaevandamine, katendi teisaldamisega vaalkaevandamine või katendi eemaldamisega aukkaevandamine e. transportkaevandamine. Allmaakaevandamisel võib rakendada puur-lõhketöödega kamberkaevandamist, nii tulptervikutega kui linttervikutega, nii ketasteradega laavakombainidega lankkaevandamist, puurlõhketöödega lankkaevandamist kui ketasteradega frontaalkombainidega kamberkaevandamist. Kõigi tehnoloogiate korral võib kasutada alakorrustega kaevandamist ja täitmist.

Eestis saab fosforiidi kohal lasuvat diktüoneemakilta, e. uraanimaaki kaevandada sarnaselt. Peamine erisus on selle pehmus ja vähene abrasiivsus, seega saab kasutada hõlpsamalt mehhaanilist raimamist ka lõiketeradega ja pöördteradega.

Ülgas(t)el kaevandati fosforiiti käsitsi, varistamisega kamberkaevandamise tehnoloogiaga. Maardu kaevanduses kaevandati puur-lõhketöödega laavakaevandamise tehnoloogiaga. Maardu põhjakarjääris kaevandati nii mehhaanilise pärikoppekskavaatoriga paljandamisega ja katendi selektiivse paigutamisega ning mitmeastmelise puur-lõhketöödega raimamise tehnoloogiaga. Maardu põhja- ja lõunakarjääris kaevandati dragalinidega lihtkaevandamise tehnoloogiaga.

Fosforiidi kaevandamine on oluliselt keerulisem, kallim ja tülikam kui põlevkivi kaevandamine.

"Christmas tree"

Inglise keeles kutsustakse christmas treeks puuraugu manteltoru krae külge kinnitatud ventiilide ja kraanidega maapinnale ulatuvat osa. 

Esimene suur Rootsi pärikoppekskavaator

1927. aastal ehitas Rootsi tehas Morgårdshammar 244 tonnise elektrimootoriga ja kolme kuupmeetrise kopaga pärikoppekskavaatori.

Haagis

Haagis on seade või masin, mis ise ei liigu ja mis haagitakse veomasina külge. Poolhaagis toetub veokile. Täishaagis toetub oma veermikule.

Varangu 1961

Neljas aasta tööd ja katsetusi

Meie vabariigi põllumajanduses on tähtis koht karjakasvatusel, mis omakorda eeldab tugeva ja mitmekesise söödabaasi olemasolu. Kuna ETKVL Keemiakombinaadi «Orto» Varangu kriiditsehh on tootmisvõimsuselt vabariigi suurim ja kõige enam mehhaniseeritud söödakriiti tootev ettevõte, siis on huvitav heita pilk tsehhi tekkeloole ja arenguperspektiividele. Varangu kriiditsehh alustab käesoleval kevadel oma neljandat tootmishooaega. Ettevõtte iga on väga lühike, kuid saavutatud on selle aja jooksul küllaltki palju. Näitena võiks tuua, et kogutoodang ühe töötaja kohta on tõusnud 1958. a. võrreldes seitsmekordseks, tunduvalt on vähenenud üldkulud ja peaaegu täielikult kadunud inimese füüsilise tööjõu kasutamine. Tsehh alustas tootmist katsetehasena 1958. a. kusjuures püstitatud eesmärgiks oli välja töötada kõige ökonoomsem söödakriidi kaevandamise ja kuivatamise tehnoloogia, arvestades materjali iseärasusi ja kohapealseid tingimusi. Seetõttu ei osutunud võimalikuks sisustada tööstust kindla projekti alusel, vaid seadmed tuli paigaldada ja enamuses ka ehitada kohapeal jooksva töö käigus tootmisprotsessi ajal. Tuli ehitada oma jõujaamad elektrienergia saamiseks ja sisustada remonditöökoda. Peagi lisandusid algul katseliselt kasutusele võetud trummel-vaakuumfiltrile veel rida kohapeal ehitatud seadmeid, nagu kraaptransportöör, õliküttel töötav kuivatusahi, kaks trummelkuivatit koos sõelumisseadmetega, rida vahetransportööre ning keeruline ventilatsioon ja soojusvahetussüsteem. Kohapeal ehitati mootorvedur toorkriidi transpordiks. Kuna kogemused puudusid, tulid paljud seadmed katsetusperioodil ümber teha või täiendada. Kõigi seadmete tsentraliseeritud juhtimiseks on valmimas elektriline kontroll-juhtimispult. Lõplikult väljaehitamisel on uus mehaanikatöökoda ja kriidi laadimistööde mehhaniseerimine.

Kuna kriidi tootmine toimub põhiliselt suveperioodil, rajati käesoleval aastal tsehhi juurde olemasoleva saekaatri baasil kastilaua osakond, kus talveperioodil valmistatakse kaste kombinaadi toodangu pakkimiseks. Käesoleval kevadel alustatakse tööstusruumide üldist heakorrastamist, kusjuures on ette nähtud tsehhi ümbruse osaline haljastamine. Suuremaks tööks enne tootmise alustamist on veel õliladude rekonstrueerimine, autokaalu ehitamine ja sanitaarruumide väljaehitamine.

Kõik eeltoodu on saavutatud tsehhi kollektiivi pingsa ja teadliku töö tulemusena. Kuna meie pere on väike, tööd aga väga mitmesugused, on iga vanem kollektiivi liige kujunenud «universaalseks» tööjõuks, kes suudab teha pottsepa- või ehitustöid sama hästi kui remontida vaakuumpumpa või mootorvedurit.

Eriti tahaks siinjuures rõhutada paljude töötajate isiklikku loomingulist osa tsehhi väljaehitamisel. Nii on elektrik sm. Kestavi poolt eeskujulikult tehtud kogu ettevõtte madalpinge elektrivõrgu ehitustööd, sealhulgas ka elektrilised kontroll- ja signalisatsiooniseadmed ning jaotuskilbid. Mehaanik sm. King taastas mootorveduri, konstrueeris liikuva noolega kraaptransportööri ja teise kuivatustrumli koos abiseadmetega. Kastilaua osakonna rajamisel aitas mitmesuguste saeagregaatide ehitamisel ja saagide korrastamisel kaasa sm. Visnapuu. Rida töötajaid, nagu sm-d Husu, Haikonen, Sikman, Hindrekus, Haljas, Saar, Sokk jt., paistavad silma hoolsa töösse suhtumise ja erialase meisterlikkusega. Talveperioodil, mil tööpinge on üldiselt mõõdukam, täiendavad töötajad teadmisi. Näiteks organiseeriti kursused elektrikutele. Kriiditsehhi töötajate sm. Kingu ja Husu initsiatiivil toimuv.ad praegu Varangul kursused auto- ja mootorratta juhtimislubade taotlemiseks. Viimast üritust tuleb eriti seepärast esile tõsta, et loengud toimuvad ühiskondlikus korras tasuta, kusjuures lektoriteks on kohalikud asjatundjad. Rida noori, nagu sm-d Husu, Meisalu ja Sokk

Nüüd veel mõni sõna tsehhi tulevikuperspektiividest. Kuna tsehhi tootmisvõimsus ületab juba praegu vabariigi riiklikele majanditele planeeritud vajaduse söödakriidi osas, siis on ettevõtte esmaseks ülesandeks toodangu omahinna alandamine. Kuna Eestisse loomasöödaks sisseveetav madalakvaliteediline mäekriit on hinnalt palju odavam ja leiab seetõttu majandites laialdast kasutamist, siis tuleb muuta ka kvaliteetne kohalik järvekriit kõigile kättesaadavaks. Ettevõtte täie võimsuse rakendamiseks tuleb leida kriidile uusi tarvitamisvõimalusi. Põllumajanduse jaoks on võimalik toota jämedateralist linnusööta. Tapa rajoonis kasutatakse söödakriiti laialdaselt siloaukude kattematerjalina, kuna kriit ei saasta silo pealmist kihti. Lõuna-Eestis lubjatakse eelneva töötluseta järvekriidiga happelisi põlde. Järvekriidist toodetud tehnilist kriiti kasutatakse kummi-, värvi, ja klaasitööstuses täiteainena, keraamikatööstuses aga lisatakse peenendatud kriiti plastilistele savidele. Laialdane tööpõld uurimistöödeks on just viimasel alal.


Kommunismi Koit : EKP Väike-Maarja Rajoonikomitee ja Väike-Maarja Rajooni TSN häälekandja, nr. 43, 11 aprill 1961

Põhjaluugiga ajalooline pärikoppekskavaator

1726. aastal patenteeris Dubois põhjaluugiga pärikoppekskavaatori. See valmistati ja rakendati tööle alles üle 100 aasta hiljem.

Kriiditööstus tuleks rakendada tööle. 1942

Varem töötleti Tapa lähedal igal suvel kriiti. See kriit, kohapeal tuntud „mergeli" nime all on kasutatav loomadele söödakriidina, samuti ka maalrikriidina. Hea eduga võib temast valmistada ka metsa- ja kooliikriiti - tarvitades nende valmistamisel rohkem rasvaineid, kui välismaalt sisse toodav kriidipulber. Nüüd, kus sõja tõttu on välismaalt sissetoodavate kaupade vedu raskendatud, peaks kõik kodumaised toorained rohkemal määral kasutamist leidma. Siiani ei ole Tapa kriiditööstuses tööd alatud. Osa endisi omanikke küüditati Venemaale, selle tõttu on lahendamata omandiküsimuis. Samuti läks kaotsi tööabinõusid ja materjale. Need küsimused tuleksid lahendada lähemal ajal, et kaevamas- ja kuivatustöödega saaks alata, kuna need on teostatavad vaid suvel kuival ajal.

Virumaa Teataja (1925-1940), nr. 57, 21 mai 1942

Raudtee

Raudtee on raud- või teraslattidest (rööbastest) ehitatud tee. Raudteel sõidavad raudteemasinad (Vedur, vagun, vagonett, raudteekopplaadur, raudteeekskavaator jt)

Varangu 1960

Kolm aastat mehhaniseeritud tootmist

1957. a. detsembrikuus alustati ETKVL-1 Keemiakombinaadi «Orto» Varangu krlldltsehhis ettevalmistusi söödakriidi mehhaniseeritud kuivatamiseks. Esimese aasta tootmisülesanne - 700 tonni - tundus küllaltki raskesti täidetavana. Tuli ju paralleelset tootmisega välja töötada kriidi kuivatamiseks sobiv tehnoloogia, projekteerida ning paigaldada vastavad katselised seadmed. Põhilised ehitus- ning montaažitööd tehti talvel kütmata ruumides või välistingimustes, mis raskendas eriti mulla- ning betoneerimistöid. Puudus mehaanikatöökoda, elektrienergia saamiseks aga tuli ehitada oma jõujaam. Pealegi oli tsehhi kollektiiv uus ning taolistes töödes vilumata. Raskustest hoolimata täitsid tublid töötajad neile püstitatud ülesande. Aastast aastasse on paranenud kasutatavate seadmete kvaliteet ja kasvanud tootmisvõimsus. 1961. a. hooajaks on planeeritud võimsus ligi 10 korda suurem kui enne mehhaniseerimist. Kui 1957. a. oli ühe töötaja kohta kuutoodangu maksimum (kuival suvel) ligi 12 tonni, siis 1960. a. on see ligi 50 tonni ja 1961. a. seltsmetunnilise tööpäeva juures üle 80 tonni. Täielikult on kadumas raske füüsiline töö (praegu toimub käsitsi ainult kriidi salvestamine lattu ja transporttööd).

Pidevalt on alanenud ka toodangu omahind. Kui 1958/59. a. tootmiskulud ületasid toodangu maksumuse (tsehhi väljaehitamine tolmus tootmiskulude arvel), siis alates 1960. a. töötas tsehh kasumiga, kusjuures oli võimalik jätkata ka tehnoloogiliste seadmete täiustamist.

Kommunismi Koit : EKP Väike-Maarja Rajoonikomitee ja Väike-Maarja Rajooni TSN häälekandja, nr. 131, 1 november 1960

Tänapäevase greideri eelkäija

1877. aastal patenteeris Samuel Pennock veetava greideri nimega "American Champion". Selle neljarattaline konstruktsioon ja pööratav tera jäid muutumatuks ligi pooleks sajandiks.

Rootorekskavaator

Rootorekskavaator on paljukopaline, pideva tööviisiga suure tootlikkusega raimamis- ja laadimismasin. Enim kasutatakse rootorekskavaatoreid ligniidi, e. pruunsöe kaevandamisel. Rootorekskavaatori tööorgan on rootor, millel asetsevad kopad. Maailma suurima rootorekskavaatori rootoril asetsevad 20 koppa mahuga 15 kuupmeetrit. Sellise masina tootlikkus on 240 000 massiivikuupmeetrit päevas.

Bucket Wheel Excavator (BWE) = rootorekskavaator

Mining Mining
BWE

Ajalooline pärikoppekskavaator praamil

Milet de Montville ehitas 1745. aastal inimjõul töötava pärikoppekskavaatori, mis paiknes praamil ja millega ammutati liiva või puistamaterjali kanali põhjast. Inimesed ronisid mööda ratta sisepinda üles, et ratast pöörlema panna. Suurema ratta abil tõmmati vintsi ja köiega koppa ammutamise suunas. Väiksemaga vastassuunas.

Mobiilne masin

Mobiilne masin on masin, mis sõidab omal jõul. Üldjuhul nimetatakse nii masinaid, mis ei sõida rööbastel ega trossil. Üksikutel juhtudele rõhutatakse masina liikuvust mobiilseks masinaks nimetamise abil ka juhul kui see sõidab rööbastel. Mobiilne masin on püsiseadme või statsionaarmasina vastand.

Tüüpilised mobiilsed masinad on:

Mobiilne ekskavaator
Mobiilne skreeper
Mobiilne kopplaadur

Soome külalised Eesti tehaseid waatamas. 1920

Soome kaubanduse akadeemia wanema kursuse üliõpilased, professorite Katara, Koiwistoineja Stigelli juhatusel jõudsid, nagu lehe lugejad juba teawad, laupäewal pärast lõunat laewa „Violaga" Tallinna. Külalised, kokku 53, mahutati kahte erawagunisse ja laupäewa õhtul kell 11 algas sõit Rakwere poole. Kaasa sõitsid meie poolt juhtidena kaubandus- ja tööstusministeeriumi ja haridusministeeriumi esitajad; ühtlasi sõitis laasa meie lehe toimetuseliige. 

Esimesena taheti tundma õppida Port-Kunda tsemendi wabrikut. Pühapäewa hommikuks oli wabriku juhatuse poolt wedur Rakweresse, wastu saadetud ja külalised sõidutati Port-Kundasse, kus tehase juhatus direktor Th. Hanseniga eesotsas wõõraid ülilahkelt wastu wõtsid. 

Praegu on Port-Kundas wäga suure ulatusega katsed käsil, nimelt tsemendi pöletamine põlevkiwi kütte peale ülewiimine. Wähemal määral katseid tehes on neeb tagajärgi annud, nüüd on suurem katse käsil. Paar päewa hiljem oleksime isegi juba põlekiwiga põletatud walmistsementi näha wõinud. Nüüd aga tutwuneti lubjakiwi ja sawi ettewalmistamise töödega enne kui ta põletamise ahjudesse läheb. Ka põlewkiwi pulbriks jahwatamise ja kuiwatamise sisseseadeid waadati. Peale kohvi joomist, mida tehase poolt korraldatud, sõidutati külalised jälle Rakwere vaataama. Seni kui uus raudruun ennast sõiduwalmis seadis, käidi kiirel sammul Rakweres Sakala nahawabrikut waatamas, mida nähtama huwitusega waadati. Pühapäeiva tõttu seisis töö. Sakala on lühikese aja jooksul pisikesest käsitsi nahaparkimise töökojast hästi warustatud uuema aja wabrikuks wäljakujunenud, kus töötatakse eriteadlase wäljamaalase juhatusel. Umbes ühe tunni järele jõuti jaama tagasi ja sõit läks erarongina Kohtla kaewandusesse.

Kohtla jaamas oli kaewanduse wedur wastas ja sõidutas külalised nõnda ütelda kaewanduse südamesse. Soome külalisi huivitas just eriti põlewkiwi. Õieti olla õppereisi korraldamise tagant tõukajaks olnud just Eesti põlewkiwi, kuna kaubanduse akadeemia direktor isiklikult sellest wäga huwitatud olnud (haiguse pärast ei ole wõinud kaasa sõita). Kaewanduse juhataja ins. Rofenbergi lahkel juhatusel käidi kaewandused läbi. Seletust andmas olid weel kaeivanduse keemikud Essen ja töö juhatajad. Waadati esisid (karjäär), lubjaahje, wäikest proowi destilleerimise ahju, kaewamise masinat, uut tööliste kolooniat ja lõpuks oli tubli kehakinnitus kaewanduse juhatuse poolt. Kõige paremas meeleolus sõideti õhtul Kohtla jaama tagasi, et Narma rongile külgeliidetuna edasi sõita.

...


Päewaleht, nr. 249, 2 november 1920

Toomi murd

Muljumine

Muljumine on operatsioon mida rakendatakse näritspuurimisel kivimi raimamiks või puurimiseks. Kivimit muljutakse näritspuuri nukkidega.

Varangu 1961

ETKVL Keemiatööstuse «Orto» Varangu kriiditsehhi poole sammuja võib suitsevat korstnat talvises kirkuses asjata otsida. Vaikseksjäänud hoone kohal märkab lähemalejõudnu kahte musta plekktoru läbi paksu lumevaiba oma veel tumedamaid otsakoonuseid taeva poole küünitamas. Kuid suitsu poleks siit leidnud ka siis, kui teerööpas ei olnud veel ühtegi jääkaanega kaetud veelompi, ajal, mil kriiditsehhis tootmise haripunktil kõik kuivatustrumlid, transportöörid ja sõelad undasid. Kuid sellest hiljem. 

Vaatamata talvetaadi tembutamistele ukse taga kostab tsehhi kõrval asuvast töökojast keevitusvarraste särinat, treipingi mürisemist ja rauakõlinat. Mõnikord ilmuvad kahe hoone vahelisele alale ruttavad mehed, kes toimetavad mitmesuguste masinate ja seadmete osasid töökojast tsehhi või vastupidi. Vahel pahvatab hele keevitusleek tootmishoone uste vahelt - töötander on ka sinna kandunud. Kõiki neid askeldusi saadab aga saekaatri järjekindel «sahk-sahk» veidi eemal asuvast kuurist... Varangu kriidltsehhis on talvine argipäev.

...Enn Meisalu lülitab sisse elektrimootori ja jälgib teraselt äsjaremonditud lubjasõela tööd. Hästi. Esimene seadeldis uuele osakonnale on seega korras. Jah, uuele, sest tuleval aastal hakatakse siin valmistama ka vankrimääret. Nüüd võib siis asuda katla monteerimisele.

Samas ruumis askeldab veel mehi. Harry Hindrekus ja Vilghelm Haikonen on peaaegu lõpule jõudnud ventilatsiooni sisseseadmisega töökojas. Robert Husu parandab aga koos ühe teise mehega treipingi läbikulunud laagrit. Ka Evald Kestavit, ettevõtte kõigi juhtimis- ja lülituskilpide ning paljude teiste elektriseadmete autorit võib siin sageli kohata. Mõnikord astub sisse Harry King, kriiditsehhi noor juhataja, kes meisterdajatega aru peab ja neile nõu annab.

Need on mehed, kelle nuputamiste ja katsetamiste tulemusena mehhaniseeriti ja automatiseeriti kogu kriiditsehhi töö. Nemad ise konstrueerisid ja ehitasid peaaegu kõik seadmed ettevõttes, täiustasid ja parandasid vanu, kuni jõuti selleni, et alates kaevandamisest kuni lattu paigutamiseni ei puuduta inimese käsi toodangut. Mitmekopaline ekskavaator laeb täis vagonetid, endaehitatud mootorvedur veab need tsehhi, kus transportöörid viivad toorkriidi ühest agregaadist teise. Praegu on valmimas mehhanism, millega suruõhu abil võib transportida valmistoodangu otse lattu, teise samasuguse abil aga autodele või vagunitesse. Sellega mehhaniseeritakse viimane töölõik, mida seni tuli teha käsitsi. Kui 1957. aastal, enne ettevõtte rekonstrueerimist, töötas kriidi tootmisel ühes vahetuses 6 inimest, siis nüüd ainult neli ja nendegi ülesandeks on põhiliselt suunata tööprotsessi nuppudele vajutamisega juhtimiskilpidel. Tänavu toodi tsehhi tööstusvool, jälle oma meeste töö, ja sellepärast ei leiagi tsehhihoonele lähenedes selle kohal suitsuvinet. Sama aja jooksul, s. t. 1957. aastast, on aga kriidi ööpäevane väljalase suurenenud 5 tonnilt 15-le.

Kuid mehed töökojas, kontoris ja need, kes praegu metsas uut kaevandustrassi rajavad, nuputavad aga ikka edasi - mida veel teha, et oleks parem, et edusammud oleksid suuremad?

Tsehhi kontoris, Harry Kinga ees laual on dokumentide virn, paberilehti, mõned nendest joonistega, peas aga lasu mõtteid. Viimaste aastate jooksul on kriiditsehhi kollektiiv palju saavutanud. Kuid plaanid edaspidiseks on ikka kõigil peas. Ees seisavad suured ülesanded, sest teha on veel rohkem, eriti rahutu vaimuga kriiditootjatel. Harry King laseb mõtetel libiseda ... Jõe süvendamine ja kuivendustrassi rajamine, millega veetase kaevanduses langeb ühe meetri võrra, vabastades uued kriidilademed. Varangu allikate tammide taastamine veetagavarade säilitamiseks; kaevanduse laiendamine; sanitaartehnilise sõlme ehitamine; kõigi seadmete remondi lõpetamine; vankrimäärdetsehhi masinate ja nende toodangu jaoks 5000 kasti valmistamine. Palju tuleb veel nuputada ja ehitada ...

Kellaosutid näitavad tööaja lõppu. Jaheda õhu pahmakat enestega kaasa tuues sisenevad külmast õhetavate nägudega mehed. Tuba täitub jutukõmina ja saginaga. Need on kaevandustrassi puhastajad - endised kriiditootjad, praegu ajutiselt metsatöölised - mehed iga töö peale.

Täna antakse välja sooja talveriietust. Passitatakse kuubesid, valitakse vilte. Arutatakse ja peetakse nõu, räägitakse, mis tehtud ja veel vaja ette võtta. Tuulesaba akna taga keerutab lumesülemeid räästa alla. Jää soos raksub aeg-ajalt külma pigistuses. Ainult kriiditootjate peres ei ole märgata rahunemist. Uue ja täiuslikuma otsingu vaimu tulvab siit niisama lakkamatult nagu Varangu kinnikülmumatutest allikatest.


Kommunismi Koit : EKP Väike-Maarja Rajoonikomitee ja Väike-Maarja Rajooni TSN häälekandja, nr. 148, 16 detsember 1961

Fosforiidimaagi kaevandamine kahekordistub 1958

1958. aasta ajaleht teatab, et saabus 4 kopaga ekskavaator.. või oli siiski tegu EKG 4? ühekopalise pärikoppekskavaatoriga?


Maardu Keemiakombinaadis algas kaugest Uraali tehasest saadetud võimsa nelja kopaga ekskavaatori UZTM kokkumonteerimine. See võetakse kasutusele fosforiidimaagi kaevandamiseks karjääris. Ekskavaatori töösserakendamine võimaldab suurendada toodangut ja paremini organiseerida teiste ekskavaatorite kasutamist. Fosforiidi kaevandamine kõige ökonoomsemal menetlusel lahtises karjääris leiab järjest rohkem rakendamist. Need tööd on hästi mehhaniseeritud. Mais andis karjäär 50 protsenti kogu maagist. Selle lahtine kaevandamine on viimase aasta jooksul rohkem kui kahekordistunud. Fosforiidimaagi pidev kaevandamine võimaldab edukalt töötada kombinaadi põhitsehhidel, kus valmistatakse mineraalväetisi. (ETA)


Kolhoosi Tõde : EKP Märjamaa Rajoonikomitee ja Märjamaa Rajooni TSN häälekandja, nr. 66, 7 juuni 1958
Uus Tee : EKP Elva Rajoonikomitee ja Elva Rajooni TSN häälekandja, nr. 67, 7 juuni 1958
Kommunaar : EKP Abja Rajoonikomitee ja Abja Rajooni TSN häälekandja, nr. 66, 7 juuni 1958
Kommunismi Koit : EKP Väike-Maarja Rajoonikomitee ja Väike-Maarja Rajooni TSN häälekandja 7 juuni 1958, Leht 1
Kolhoosi Tee : EKP Kilingi-Nõmme Rajoonikomitee ja Kilingi-Nõmme Rajooni TSN häälekandja, nr. 67, 10 juuni 1958
Valga Kommunist : EKP Valga Rajoonikomitee ja Valga Rajooni TSN häälekandja 10 juuni 1958, Leht 1
Narva Tööline : EKP Narva Linnakomitee ja Narva Linna TSN häälekandja, nr. 69, 14 juuni 1958

Pärikoppekskavaator

Pärikoppekskavaator on ekskavaatori liikumissuunas e. pärisuunas avatud kopaga ühekopaline ekskavaator.

Pärikoppekskavaatori sünonüümid on otsekoppekskavaator, pärilabidas ja otselabidas.

Pärikoppekskavaatoreid on mehaanilisi ja hüdraulilisi. Ajam võib olla auruajam, elektriajam, hüdroajam, diiselajam jm.

Aidu (Oktoobri) karjäär Aidu (Oktoobri) karjäär

Paljukopaline ekskavaator

Paljukopaline ekskavaator on ekskavaator, millel on palju koppasid. Kopad liiguvad kas keti abil mööda noolt, või rootori küljes noolel. Peamised paljukopalised ekskavaatorid on paljukopaline kettekskavaator ja rootorekskavaator.

Haamerpurusti

Haamerpurusti ( hammer crusher ) on pöörleva telje külge kinnitatud haamritega purusti. Haamrid on kinnitatud elastselt poldiga ja saavad vajadusel liikuda. Mida kiirem on pöörlemine, seda peenemaks purustatakse kaevis. Kui vahe restide ja haamrite vahel on väike ja liikumiskiirus suur, siis nimetatakse protsessi jahvatamiseks ja masinat haamerveskiks ( hammer mill ). Veski toodab jahu ja purusti toodab tükke.

Eestis, 1966. aastal

Rakvere Rajooni TSN Täitevkomitee otsus 10. detsembrist 1965. a. nr. 230 karjääridevõrgu kasutamise kohta

Rakvere Rajooni TSN Täitevkomitee, kuulanud ära looduskaitse komisjoni esimehe ja arhitektuurilise väliskujunduse komisjoni liikme sm. Nõmme ettekande, märgib, et Rakvere rajoonis on korrastamata karjääridevõrk. Nii kaevandatakse Vinni mägedes, Väike-Tammiku karjääris ja mujal omavoliliselt, millega kaasneb maastiku ilme kahjustamine. Et maksma panna kindel kord maavarade ratsionaalseks kasutamiseks, otsustab Rakvere Rajooni TSN Täitevkomitee, tuginedes Eesti NSV Ministrite Nõukogu määrusele 13. jaanuarist 1965. a. ja Eesti NSV Ministrite Nõukogu Looduskaitse Komisjoni otsusele 29. maist 1965. a. 

1. Kehtestada karjääride avamisel järgmise korra: 

1) karjääre võib avada ainult pärast mäeeralduse vormistamist ja maa-ala eraldamist seaduses ettenähtud korras; 

2) looduskaitse alla kuuluvatel aladel antakse mäeeraldused välja ainult Eesti NSV Ministrite Nõukogu Metsamajanduse ja Looduskaitse Peavalitsuse nõusolekul, üldkasutatavatele teedele lähemale kuni 250 m või esimese grupi metsadesse rajatavate karjääride korral ka Eesti NSV Ministrite Nõukogu Metsamajanduse ja Looduskaitse Peavalitsuse nõusolekul; 

2. Karjääride ekspluateerimise kord: 

1) keelata asutustel, ettevõtetel, organisatsioonidel, kolhoosidel ja sovhoosidel karjäärides kaevandamine, kui puudub vastav dokumentatsioon ja karjäär on registreerimata. Maavaldajatel, kelle maa-alal on registreerimata karjääre, tuleb need viivitamatult sulgeda ja korrastada hiljemalt 15. maiks 1966. a.; 

2) maavara vaesumise ärahoidmiseks, kasvukihi taastamise kiirendamiseks ja maavarade kadude vähendamiseks peab enne kasuliku kihi kaevandamisele asumist sellelt kõrvaldama kattekihi karjääri aastatoodangu ettevalmistamise ulatuses. Kattekiht võib jääda kõrvaldamata vaid erandjuhtudel, Eesti NSV Metsamajanduse ja Looduskaitse Peavalitsuse loal ning Eesti NSV Riikliku Tehnilise ja Mäejärelevalve Inspektsiooni nõusolekul; 

3) karjääri põhja ja nõlvade tasandamine ning kasvukihi ühtlaselt tagasiasetamine kaevandatud alale peavad toimuma vähemalt kord aastas; 

4) asutused, ettevõtted, organisatsioonid. kolhoosid ja sovhoosid, kellele on registreeritud vastav karjäär, peavad selle tähistama nimesildi, piiritulpade, hoiatusmärkidega ja vajaduse korral piirama tõketega. Ilma karjääri kasutaja loata on teistel asutustel, ettevõtetel, organisatsioonidel, kolhoosidel ja sovhoosidel neis kaevandamine keelatud; 

5) asutustele, ettevõtetele, organisatsioonidele, kolhoosidele ja sovhoosidele eraldatud ja kasutamisele antud karjääride otstarbeka kasutamise ja ohutustehnika nõuete täitmise eest vastutab kasutaja kuni karjääri sulgemiseni; 

6) ammendatud karjäärid on kasutaja kohustatud korrastama oma vahenditega enne taotluse esitamist karjääri sulgemiseks; 

7) suletud ja korragi"*”'’ karjäärid või nende o> 1 tuleb Rakvere Rajooni TSN Täitevkomitee otsuse alusel tagastada maavaldajatele majanduslikuks kasutamiseks hiljemalt 3 kuu jooksul pärast karjääride ammendamist; 

8) käesoleva otsuse rikkumises süüdiolevad isikud võetakse vastutusele administratiivkorras; 

9) järelevalve käesoleva otsuse täitmise üle panna looduskaitse komisjonile. E. MIKKER, . ” Rakvere Rajooni TSN Täitevkomitee esimees I. KIVIMAA, Rakvere Rajooni TSN Täitevkomitee sekretär LISA Rakvere Rajooni TSN Täitevkomitee 

10. detsembri 1965. a. otsusele nr. 230 RAKVERE RAJOONI KARJÄÄRIDE NIMESTIK (karjääri nimetus, karjääri asukoht, maavara liik, valdaja) 

A. VÄHE LEVINUD MAAVARAD 

1. Kunda-Aru, Kunda k/n., tsemendi-lubjakivid, «Pu•nane Kunda». 

2. Kureliiva, Kunda k/n., tse-mendi-lubjakivid, «Punane Kunda». 

3. Rakvere, linnast 3 km, tse-mendi-lubjakivid, «Punane Kunda». 

4. Kunda, Kunda k/n., tsemendisavid, «Punane Kunda*. 

5. Kunda-Toolse, Kunda k/n., tsemendiliivad, «Punane Kunda». B. 

ÜLDLEVINUD MAAVARAD 

1. Tamsalu, Tamsalust 1 km, lubjakivid, Rakke Lubjate_ has. 

2. Rakke, Rakke k/n., Kamariku, lubjakivid, Rakke Lubjatehas. 

3. Muike 11, Võsu k/n., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

4. Kehala, Viru-Jaagupi sovh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

5. Lasila 11. Lasila sovh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

6. Kakumäe, Haljala kolh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

7. Sagadi, Vihula kolh., kruus. Rakvere Teedevalitsus. 

8. Põlula, Rägavere sovh., savi, Aseri Keraamikatehas. 

9. Sämi, Uhtna kolh., liiv, Aseri Keraamikatehas. 

10. Ärina, «Uue Elu» kolh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

11. Mõdriku, Vinni sovh., liiv, Aseri Keraamikatehas. 

12. Pedassaare, Sagadi metskond, liiv-kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

13. Pärna, «Oktoobri» kolh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

14. Pajuveski, Vihula metskond. liiv-kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

15. Pahnimäe, Kullaaru sovh., kruus, Rakvere Teedevalitsus.

16. Pahnimäe, Kullaaru sovh., liiv, «EPT» Rakvere rajoonikoondis. 

17. Aruküla, «Sõpruse» kolh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

18. Kõnnu, Loobu metskond, kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

19. Vanamõisa, «Koidu» kolh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

20. Piisupi, Põdrangu sovh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

21. Peinari, «Energia» ja Ed. Vilde nim. kolh. ja Vinni sovh., kruus-liiv, Rakvere/ Teedevalitsus. 

22. Oandu-Koljaku, Sagadi metskond, liiv, Rakvere Teedevalitsus. 

23. Salla, Salla sovh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

24. Voorse, «Linnuse» kolh., liiv-kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

25. Riistamäe, Neeruti kolh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

26. Vohnja, Loobu metskond, liiv, Rakvere Teedevalitsus. 

27. Vao, Vao sovh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

28. Ilumäe, Põdrangu sovh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

29. Tapa, «Koidu» kolh., kruus, Rakvere Teedevalitsus. 

30. Vanamõisa, «Koidu» kolh., kruus. Rakvere Teedevalitsus. 

31. Vaeküla, Vaeküla, liiv, Rakvere MEK. 

32. Pehka, «Ühenduse» kolh., kruus, «EPT» Rakvere rajoonikoondis. 

33. Tobia-Risu, «Energia» kolh., kriit, Aseri Keraamikatehas. 

34. Vatku, Viitna sovh., savi, Aseri Keraamikatehas. 

35. Veltsi, Kullaaru sovh., liiv, Rakvere Teedevalitsus. 

36. Saara, Roela sovh., kruus, Rakvere Teedevalitsus.


I. Kivimaa

Rakvere Rajooni TSN Täitevkomitee sekretär

Punane Täht : EKP Rakvere Rajoonikomitee ja Rakvere Rajooni RSN häälekandja, nr. 7, 15 jaanuar 1966

Esimesed kallutatavad roomikvagunid

1920ndatel said Ameerikas populaarseks roomikutega kallutatavad vagunhaagised (n Euclid Crawler Wagons). Neid veeti võimsate roomiktraktoritega ja täideti elevaatorkonveieriga greidertega. 

Tänapäevase karjäärikalluri valmistamiseni (Wabco Haulpak 1958) jäi veel üle 30 aasta.

Esimesed diiselekskavaatorid

1920ndatel aastatel hakati Saksamaal arendama diiselmootoriga ekskavaatoreid (näiteks Menck Model III). Neil oli mitmeid eeliseid ja puudusi võrreldes laialt-levinud auruekskavaatoritega. Aurumootor nõudis eelsoojendamist, ca 30 tonnine ekskavaator vajas 400 liitrit vett ja 60kg sütt tunnis. Diisemootoriga saavutati ekskaveerimisel väiksem erikulu. Diiselkütust ja jahutusvett sai hõlpsasti transportida. Diiselekskavaatorite tootlikkus oli siiksi auruekskavaatorite omast väiksem ja diiselmootori töötamise kiirust ei saanud reguleerida.

Suure tootlikkusega elevaatorkonveieriga greiderid

1932. aastal tehti suure tootlikkusega elevaatorkonveieriga greider Western No 6. Selle tootlikkus oli 200..300 kuupmeetrit tunnis. Selliseid greidereid tõmmati roomiktraktoritega.

Varangu 1959

Eeloleval talvel on kollektiivi ülesandeks valmistada vabrik ette järgmisel hooajal ligi 2 korda suurema tootmisülesande täitmiseks. Plaanilise omahinna saavutamiseks tuleb selleks tööviljakust tõsta ligi 50 protsenti.

On alustatud töid uue kaevandustrassi ettevalmistamisel. Kaevandusbrigaad eesotsas sm. Jaanistega puhastas oktoobripühadeks võsast ja kändudest 5500 ruutmeetrit trassi. Samaaegselt viiakse läbi saekaatri rekonstrueerimistööd ja hoonete ettevalmistamine talveperioodiks.

Mahukamate töödena on ette nähtud veel kõrgepingeliini ja alajaama ehitamine, veepinna alandamine kaevanduses jõe süvendamise teel, uue kvaliteetsemast materjalist kuivatusahju ehitamine jt. tööd. 1960. a. hooajaks mehhaniseeritakse kriidi transport kaevandusest vabrikusse ja söödakriidi toimetamine vaakuumtrummelfiltrisse. Suurt kaasabi osutavad siin ratsionaliseerijad. Vanemmehaanik sm. Harry King esitas oktoobripühadeks kaks ettepanekut, millised võimaldavad tõsta tootmisbrigaadides tööjõudlust ligi 30 protsenti.

Lahendamist vajab ka kuivatatud söödakriidi pakkimine ja transporteerimine. Siin on «valulapseks» ETKVL Tööstuskontori poolt toodetud madalakvaliteedilised paberikotid, millised lähevad liimist lahti ja isegi purunevad laadimisel, põhjustades seega lisakulusid.

Kommunismi Koit : EKP Väike-Maarja Rajoonikomitee ja Väike-Maarja Rajooni TSN häälekandja, nr. 134, 10 november 1959

Esimene ekskavaatori eskiis

Esimese ekskavaatori eskiisi tegi Giovanni Fontana 1420. aastal. Tänapäeval on sellest arenenud teleskoopnoolega pärikoppekskavaatorid.

Liigendkallur

Liigendkallur on kallur mille esiosa ja tagaosa on ühendatud liigendiga. Liigendkallurit nimetatakse ka artikuleeritud kalluriks (Articulated truck). Liigendkallur on jäiga raamiga kallurist suurema läbivusega, paindlikum ja kulukam.

Esimene ühe aurumootoriga pärikoppekskkavaator

1920. aastal ehitas O&K ekskavaatori (O&K 16), mille pani tööle vaid üks aurumootor. Eelnevalt kasutati ekskavaatoritel kolme aurumootorit. Sellel ekskavaatoril kasutati tehnilise uuendusena keti ja hammasratta abil avatavat kopaluuki.

Hüdrosilinder

Hüdrosilinder on silinder, mille sees liigub kolb. Kolbi surutakse õlisurve abil. Hüdrosilinder on levinud seade sirgjoonelise jõu edasiandmiseks. Kolbi saab suruda mõlemas suunas, kusjuures kolvivart silindrist välja lükates on võimalik edastada suuremat jõudu, kuna kolvi välispind on suurem kui kolvivarre kinnitusega sisepind. Õlile annab surve hüdropump. Tüüpiline hüdrosilindrite abil töötav masin on hüdrauliline ekskavaator. 

Minimasinate eelkäija

1947. aastal tegi Aveling Barford minibuldooseri "Calfdozer" mis kaalus 1,5 tonni, kasutas 8 hj bensiinimootorit ja millele sai kinnitada 1,2 kuni 1,8 m laiust sahka. Sellest minibuldooserist sai minimasinate eelkäija.

400 tonni Varangu järvekriiti 1959. aastal

Toodang suureneb kolmekordseks

ETKVL-i Keemiakombinaadi «Orto» Varangu kriiditsehhis lõpetati söödakriidi mehhaniseeritud kuivatamise tehnoloogia põhiline väljatöötlus käesoleva aasta I kvartalis ning alustati uuesti katsetootmist. Võrreldes katsetootmisega 1958. aasta IV kvartalis on tsehhi tootmisvõimsus tõusnud ligi kaks korda. Seejuures on tunduvalt vähenenud füüsilise töö osa, Olemasolevad ruumid ei võimalda siiski kõikide tööde mehhaniseerimist.

Tehnoloogia täiustamisel on suure osa andnud tsehhi mehaanik H. King, kes konstrueeris ümber trummelkuivati ja kriidisõela.

Praegu konstrueeritakse katlamaja üleviimist õliküttele. Samuti on käsil tootmistehnoloogia ümberkorraldamine. Kuigi tegemist on katseseadmetega, loodetakse täita esimese poolaasta plaan 110 protsendiliselt, nagu eelmise 5 kuu plaanidki.

Kriiditsehh alustab täiskoormusega tööd pärast tehnoloogilise projekti kinnitamist käesoleva aasta juulikuus. Siis suureneb tehase toodang võrreldes 1958. a. kolmekordseks. Kui varem toodeti aasta jooksul 300 tonni kriiti, siis käesoleva aasta juulikuus on tehas, võimeline andma. kriiti 400 tonni. 

I. KRUUS, Varangu kriiditööstuse juhataja.

Kommunismi Koit : EKP Väike-Maarja Rajoonikomitee ja Väike-Maarja Rajooni TSN häälekandja, nr. 70, 13 juuni 1959

Üle 150 tonni kriiti 1949

Möödunud aasta suvel tegi Tapa Tööstuskombinaat katsetusi söödakriidi tootmiseks. Rakendades katsetustel omandatud kogemusi, alustati tänavu söödakriidi tootmist juba suuremas ulatuses. Kuna kriidi kuivatamist teostatakse vastavate kuivatusruumide puudumisel praegu veel looduslikes tingimustes, siis oleneb tootmise edukus peamiselt ilmastikust. Kasutades ära tänavusi ilusaid ilmu, on Tapa Tööstuskombinaadi kriiditööstuse väikesearvuline, kuid töökas kollektiiv saavutanud söödakriidi tootmisel märkimisväärseid edusamme. Maikuu jooksul kaevati välja ja kuivatati vastavatel raamidel üle 150 tonni kriiti, millega täideti hooajaks planeeritud tootmisülesandest üle 60 protsendi. Seega on kriiditööstusel tänavu soodsaid eeldusi tootmisplaani tunduvaks ületamiseks, millise eesmärgi saavutamiseks ongi sm. Räitsaku juhtimisel rakendunud kriiditööstuse kõik töölised. Tubli kollektiiv püüab anda oma võimete parima, et täita sovhooside ja kolhooside poolt söödakriidi saamiseks antud tellimusi, millised ulatuvad praegu kaugelt üle 1000 tonni. 

Eriti elav nõudmine kriidi järele on noortes kolhoosides. Nii hankis Ambla valla Uue Elu kolhoos endale söödakriiti 2,5 tonni, Vohnja valla Lembitu kolhoos 1,5 tonni jne. 

Praegu, kus kriidi väljakaevamine toimub käsitsi, on tööstus võimeline andma keskmiselt 8 tonni kriiti päevas. Tööstuskombinaadil on kavatsus tulevikus töid mehhaniseerida. Samuti ehitatakse tulevikus vastav kuivatusseadeldis, millega avaneb võimalus kriidi kuivatamiseks ka vihmastel ilmadel. See aitaks tööstuse tootmisvõimsust mitmekordselt tõsta ja tööstus võiks söödakriidiga varustada kõiki ümberkaudseid kolhoose ja sovhoose. Lisaks söödakriidile hakkab Tapa Tööstuskombinaadi kriiditööstus ehitusorganisatsioonide varustamiseks tootma ka tehnilist kriiti.

Viru Sõna : Lääne-Virumaa ajaleht, nr. 67, 4 juuni 1949

Hüdroajam

Hüdroajam on õlisurvet kasutav ajam, mis koosneb hüdromootorist või hüdrosilindrist, ühendusvoolikutest või torustikust, ventiilidest, klappidest, hüdropumbast ja mõnes kontekstis ka diisel- või elektrimootorist, mis hüdromootorit käitab. 

Suitsumurruauk

1800 tonni Varangu järvekriiti ja uus kuivati 1970. aastal

1800 TONNI JÄRVEKRIITI

Kolhoosidele ja sovhoosidele ning Tamsalu Jõusöödatehasele läheb keemiakombinaadi "Orto" Varangu kriiditsehhi toodang. Tänavu on rabast kaevatud 1800 tonni järvekriiti. Juhatajaga kokku on seal ametis viisteist inimest. Septembris lõpeb hooaeg. Tavaliselt on pärast seda tsehhi rahvas puhkusele lastud. Tänavu tahetakse aga enne töökorda panna uus kriidi kuivatamise seadeldis.

Punane Täht : EKP Rakvere Rajoonikomitee ja Rakvere Rajooni RSN häälekandja, nr. 111, 19 september 1970

Esimene paljukopaline kraavitaja

Esimese paljukopalise inimjõul töötava kraavitaja (trencher) tegi LMG kogemuste abil H August Schmidt 1929. aastal.

Ajalooline skreeper

Skreeper (puidust kopp, mida tugevdati raudplekist lõikeservaga) arendati 17. sajandil välja adrast. Seda tõmmati edasi inimjõul või loomade abil. Skreeperit kasutati nii kanalite süvendamisel, materjaliteisaldamisel kui kaevandamisel.

Elektrimootor

Elektrimootor on seade, mis muudab elektrienergia mehaaniliseks tööks. Elektrimootoreid kasutatakse mäenduses laialdaselt, kuna nende võimsus on suur ja juhtimine hõlpsalt arvutiseeritav. Kalluriratastes kasutatakse kuni 6000 hj (4474 kW) võimsusega vahelduvvooluelektrimootoreid.


Vasar ja haamer

Vasar on varrega varustatud löögitööriist, haamer. Nii kirjutab EKI.
Mäenduses ja eesti keeles on haamer väiksem tööriist ja vasar suurem. Seetõttu on mehhaniseeritud löögiriistade nimetused hüdrovasar, pneumovasar ja piikvasar. Inglise keeles on sama aga "hammer" e. haamer.


Veoauto

Veoauto on lihtsa konstruktsiooniga veomasin, kastiga, poolhaagisega või haagisega. Kui on tegu kallutava kastiga veoautoga, siis nimetatakse seda kalluriks mis omakorda võib olla karjäärikallur, allmaakallur, liigendkallur või maaanteekallur. 

Slängis nimetatakse haagisega veoautot "rekkaks", mis on insenerikeele jaoks halb termin. Halb termin on ka kaevandusauto. 

Glück Auf

Glückauf on saksa mäemeeste seas kasutatav tervitus või lahkumishüüe. Ajalooliselt öeldi seda Saksamaal mäemeestele Freibergi maagimäestiku hõbedakaevandustes kui nad kaevandusse sisenesid. See tähendas "Tule õnnelikult välja ( tagasi )". Aga Glück Auf tähendas ka: laienegu sinu hõbedasoon ( maagisoon ). Tänapäeval on "Glückauf" kasutusel kaevandustes samas tähenduses. Tavaelus kasutatakse seda mäemeeste ja nende piirkonna inimeste tervitusena. Samanimeline on mäemeeste hümn.

Mobiloader

Athey tegi 1940ndatel Cat D8 roomiktraktori baasil ülepea-kopplaaduri, mille nimeks sai Mobiloader. Sellel oli kabiinikaitse ja keeruline trossülekanne kopa liigutamiseks.

4000 tonni järvekriiti 1963. aastal

Söödakriiti kasutatakse loomade söödaratsioonis laialdaselt, eriti silo happesuse vähendamiseks. Keemiakombinaadi «Orto» Varangu tsehh kui söödakriidi peamisi tootjaid on andnud tänavu söödakriiti ligi 4000 tonni - peaaegu tuhat tonni üle aastaplaani. 


Kommunist : EKP Valga Rajoonikomitee ja Valga Rajooni RSN häälekandja : ilmub alates 6. nov. 1944. a., nr. 154, 28 detsember 1963

Haardkoppekskavaator e. greiferkoppekskavaator

Haardkoppekskavaator (greiferkoppekskavaator; clamshell, grabbucket) on ekskavaator, mis kasutab materjali haaramiseks, teisaldamiseks ja laadimiseks haardkoppa. Haardkopp haarab haarasid kokku surudes materjali ja tühjandab kopa haarasid üksteisest eemaldades.

Ajam

Ajam on seadmete kogum masina käitamiseks. Ajam koosneb mootorist, ülekandemehhanismist ja juhtimismehhanismist. 

Näiteks hüdroajam koosneb hüdromootorist või hüdrosilindrist, ühendusvoolikutest või torustikust, ventiilidest, klappidest, hüdropumbast ja mõnes kontekstis ka diisel- või elektrimootorist, mis hüdromootorit käitab. 

Esimene võrdsete kõigi vedavate ratastega kopplaadur

Esimese võrdsete kõigi vedavate ratastega hüdraulilise kopplaaduri tegi Itaalia masinatootja Benfra 1947. aastal. 

Esimesed laoturid

Esimesed laoturid ehitati 19. sajandi lõpus hobuste järelvankrina. Ühtlaseks puistematerjali laotamiseks kasutati käsikangi. Laotur oli kalluri ja traktorskreeperi eelkäija. 

Esimene täispööratav ekskavaator

Esimene täispööratav ekskavaator oli inglise "Coles Full Circle Grab" haardkoppekskavaator, mida kasutati 1875. aastal puistematerjali laadimiseks. Ekskavaator pööras 360 kraadi hammasvöö abil ja sõitis raudteel.

Kallur

Kallur on mobiilne veomasin, mille tööorgan on kallutatav kast. Kalluri tähtsaim, e. tootlikkust määrav omadus on kandevõime tonnides. Esmajoones mõeldakse kalluri all jäiga raamiga karjäärikallurit. Kui tegu on liigendkalluri, allmaakalluri või muu veokiga, siis täpsustatakse seda nimetuses.

Abrasiivsus

Abrasiivsus on kivimi omadus kulutada metalli. 

Täitematerjali heitja

Kaevanduskäigu täitmisel tuleb täitesegu pumbata, lükata, vedada, puistada, heita või paisata täidetavasse alasse. Masin, mis heidab, võib olla nimetatud heitjaks. See on pöörlev labadega ketas, mis heidab laba ette sattunud materjali tsentrifugaaljõu abil vaba pinna suunas. Heitja näeb välja nagu liivapuistur. Heitja suurus on vastavuses heidetava materjali tükisuurusega. Sellist masinat on Eestis kasutatud kaevanduste katsetäitmistel. 




Soonuri tööorgan

Soonuri tööorgan on kõvasulamiga armeeritud teradega massiivne lõikekett.
 

Varangu jõe süvendamine 1962

ÜLE PLAANI

Iga päevaga kasvab tööpinge ETKVL-i Keemiakombinaadi «Orto» Varangu kriiditsehhis. Aastaplaani realiseerimisega tuli kollektiiv toime juba 1. oktoobriks, kuid sellega ei ole veel söödakriidi tootmishooaeg lõppenud. Oktoobrikuus annab kriiditsehh jõusöödatehastele veel 500 tonni üleplaanilist toodangut. Tragilt täidavad oma ülesandeid Evald Kestav, Wilgelm Haikonen ja teised. Kiiduväärselt töötab ka ETKVL-i autobaasi autojuht Jaan Talv, kes veab söödakriiti jaamadesse. Samaaegselt parandatakse ka tootmistingimusi. Lõpukorrale on jõudmas Varangu jõe süvendamine ja tööliste riietus-sanitaarruumide kapitaalremont. Kollektiivi püüdeks on suurendada 1963. aastal veelgi toodangut ja parandada selle kvaliteeti.

Punane Täht : EKP Rakvere Rajoonikomitee ja Rakvere Rajooni RSN häälekandja, nr. 66, 13 oktoober 1962

Diktüoneemakilt

Diktüoneemakilt (graptoliitargilliit) on kiltkivi e. kilt (savikivi), mis lasub Eestis fosforiidikihi ja püriidikihi kohal. Kuna diktüoneemakilt sisaldab orgaanilist ainet, siis arenenud põletus- või utmistehnoloogia kontekstis võib seda nimetada ka põlevkiviks. Läänes on see kiht paksem ja idas õhem. Sillamäel sai sellest möödunud sajandil uraanimaak, kuna kilta kasutati uraani tootmiseks. Ülgase kaevanduses kasutatai diktüoneemakilta aga kütusena, e. põletati tuulutusšurfi all tõmbe tekitamiseks.

Esimene pneumo-kopaluugiga ekskavaator

1914. aastal ehitas Weserhütte tehas pärikoppekskavaatori L18 mille 2,5 kuupmeetrise kopa luuki avati ja suleti pneumaatiliselt, e. suruõhu abil. 

Esimene hüdrauliline ekskavaator

1914. aastal esitles Frank H Amstrong Ameerika Mäeinstituudile täiesti uut tüüpi ekskavaatorit. Sellel oli elektriline tsentrifugaalpump, mis pumpas õli nelja silindrisse mis liigutasid koppa edasi ja kahte, mis liigutasid koppa tagasi ja pöörasid ekskavaatorit.

Esimesed levinud põhjasttühjendatavad liigendhaagisveokid

Esimesed põhjasttühjendatavad haagisveokid hakkasid levima 1940ndatel aastatel. Need olid tänapäevaste liigendkallurite eelkäijad.

Heil Hi-Speed liigendveok suutis 1944. aastal vedada 18 tonni materjali kiirusega 43 kilomeetrit tunnis.

Esimesed levinud greiderid

1913. aastal, kui Henry Ford valmistas 1000 T mudelit päevas, polnud Ameerikas väljaspool linnu kõvakattega teid. See tõi kaasa suure nõudluse greiderite e. teehöövlite järele. Kaheteljeline tõmmatav greider oli lisaks ekskavaatorile levinuim masin. Greiderit tõmmati kas hobustega või ratas- või roomiktraktoriga.

Holt 75 roomiktraktor oli nii võimas, et suutis vedada järel kahte greiderit (N Western No 10 ja  Little Western.)  Mõlemat greiderit tuli juhtida eraldi.

Euroopas ei olnud greiderid eriti levinud, kuna liiklus ei kasvanud nii kiiresti ja paljud teed olid kaetud kiviplaatidega või kivisillutisega. 

Esimene aurumootoriga paljukopaline kettekskavaator

1882. aastal ehitas Saksamaa vanim ekskavaatoritehas Lübecker Maschinenbau Gesellschaft (LMG) esimese paljukopalise kettekskavaatori mis kaalus 26 tonni ja mille tootlikkus oli 90 kuupmeetrit tunnis. 

Esimesed kallurid

1913. aastal hakati Ameerikas tegema esimesi kallureid.

Gravitatsioonijõul kallutatav SAG "Gaggenau" oli kuni 4 t kandevõimega ja kuni 18 km/h kiirusega. See oli maanteekallur, mis asendades 12 tugevat hobust vankritega, sõites (võrreldes hobustega, kes käisid kuni 6 km päevas) päevas kuni 64 km kaugusele.

Nn. offroad e. ka karjäärikalluriks valmistas Thomas B Jeffrey neljarattaveoga kalluri "Quad", mis sai hiljem Nash Motorsi omanduses nime all "Nash Quad" maailmakuulsaks. 

Uus kriidikuivatusseade 1969

 «ORTO» VARANGU TSEHHIS

Mullu tegime keemikute päeva puhul juttu keemiakombinaadi «Orto» Varangu kriiditsehhi rahva töödest ja toimetustest. Aasta jooksul on seal mõndagi muutunud. Praegu katsetatakse uut kriidi kuivatusseadet. Seadmete remont on tehtud ja tuleval nädalal peaks algama kriidi kaevandamine.

Huvigi kriidi vastu on nagu suuremaks läinud. 1968. aastal seisis samal ajal kriiti laos 700 tonni, tänavu veetakse seda aga ära päris nobedasti. Tamsalu ja Valga jõusöödatehasesse, Tallinna Elevaatorisse ja ka mujale on kriiti läinud. Möödunud aastal olid ka seadmed valge värvi tegemiseks pooleli. Tänavu talvel tehti seda tsingijäätmeist aga juba 5—6 tonni.

Punane Täht : EKP Rakvere Rajoonikomitee ja Rakvere Rajooni RSN häälekandja, nr. 59, 24 mai 1969

Esimene "skimmer" e. koorija

1913. aastal tehti puurvankri ja ekskavaatori kombinatsioonist "koorija" e. "skimmer". Esimene 8 tonnine masin sai nimeks "Dirt Loader" No 1. Selle ekskavaatori noolele oli kinnitatud kopp, mis liikus mööda noolt ja kooris pinnast õhukese kihina.

Esimene sammuv ekskavaator

1913. aastal konstrueeris Oscar Martinson esimese sammuva ekskavaatori. Kuigi roomikud olid just leiutatud, siis sai nendega liikuda vaid suhteliselt kõval pinnal.

Pontoonidele sarnanevate jalgadega aga sai ekskavaatorit edasi ja tagasi liigutada ka suhteliselt pehmel pinnasel. Esimest sammuvat draglaini, mida tol ajal kutsuti "Martinson Tractor" kasutati Arkansases niisutuskanalite rajamisel ja Mississippi üleujutuse tagajärgede likvideerimisel 1927. aastal.

Tuntuim kallur 1940ndatel

1940ndatel aastatel oli tuntuim kallur Euclid TracTruck FD. Kalluri kandevõime oli 13,6 tonni. Kalluril kasutati Cumminsi või GM mootoreid.


Varangul asub kriiditsehh. 1968

Varangul asub kriiditsehh

Kas olete käinud Varangul? See on asundus meie rajooni edelaosas. Paide rajooni piirini ei jää sealt enam kuigi palju maad. Kui sõita Pikeverest Puhmu poole, hakkavad varsti paistma vasakut kätt asuvad Varangu allikad ja vana mõisapark. Seal on maja, kus mõnda aega elas Eduard Viiralt. Ilus on Varangu ümbruse loodus. Mitte aga sellest ei tule antud kirjatükis juttu. Varangule viis meid soov käia keemiakombinaadi «Orto» Varangu kriiditsehhis. Umbes pool kilomeetrit Varangu mõisast mõõda külavaheteed ida poole tuleb vana veski pais. Pärast seda algab raba, mis ulatub Kiltsi ning Ao ja Räitsvere küla alla välja. Raba ääres olevates hoonetes kriiditsehh asubki. Siin kaevatakse Eestis ühte paremat järvekriiti. Selle varud asuvad umbes 400 ha suurusel maa-alal. Millal leiti, et siinset kriiti tasub tööstuslikuks otstarbeks kaevata, ei olegi täpselt teada. Varangu kandi vanemad inimesed räägivad, et sakslased võtnud siit rabast juba Esimese maailmasõja ajal proove ja viinud Saksamaale. Võimalik, et nad oleksid midagi suurematki ette võtnud, kui neil poleks Eestist lahkuda tulnud. Võimalik, et kriiti kasutati siin juba mõisa ajal, sest seda tuli rabäärsetel põllutükkidel välja isegi kündmisel. Nii maapinna ligidal on ta. 1938. aastal tuli Pärnust Varangule mees, kelle nimi on Herman Eelmaa. Tema teab rääkida, et 1935.-1936. aastal võeti kogu Eestis pinnaseproove. Üks Maide-nimeline mees, kes riigimetsade valitsuses töötas, leidis, et siin saab midagi toekamat ette võtta. Raha tal aga polnud. Seepärast võttis ta endale kompanjoniks rahajõmmi, kelle nimi oli Kuma. 1937. aastal tehti ettevalmistusi ja järgmisel aastal avati väike ettevõte, kus sai tööd ka Herman Eelmaa. Algul olid 4-5 hooajatöölist ja töödejuhataja. Kogu töö käis labidaga. Kaevatud kriit pandi 30-40 sm paksuse kihina lavatsitele. Ja seal ta kuivas. Kui vihma hakkas sadama, pandi katted peale. Pärast kuivamist sõeluti kriit läbi ja veeti põhiliselt hobustega Kiltsi raudteejaama. Suve jooksul kaevati siis kriiti nii 150-160 tonni. Nüüd on sellest ajast möödas täpselt kolmkümmend aastat. Herman Eelmaa töötab aga veelgi Varangul. Praegu on ta remondilukksepp. «Halval ajal tulite,» arvas kriidltsehhi juhataja Alfons Reiljan. «Kriidikaevandamine ei ole veel alanud, käsil on seadmete remont. Väike ettevõte ja masinaid ning elektrimootoreid omajagu. Suvel tehakse tööd mitme vahetusega. Eks need seadmed seepärast puhkust ju kõpitsemist tahagi.»

Nõukogude korra ajal on Varangu kriiditsehh mitmesuguste nimetustega tarbijate kooperatiivide tööstuskombinaatidele kuulunud. 1957. aastal sai selle endale «Orto». Tollest ajast on siin nii mõndagi muutunud. Pandi püsti laohoone, vanas veskis said aga endale koha vaakuumfilter ja trummel, kus kriiti kuivatatakse. Kuidas siis kaltsiumkarbonaadi kaevandamine käib? Olgu juba kohe alguses öeldud, et musklirammu pole enam üldse tarvis. Rabast kaevab kriiti rööbastel liikuv lintkopp-ekskavaator, umbes niisugune, millega drenaaže kaevatakse. Lindilt läheb kriit vagonettidesse - veab need kohale mootorvedur. Sealt läheb kriit uuesti lindile, siis vaakuumfiltrisse ning trumlisse, edasi jälle lindile ja lattu, kus see traktori abil autodele tõstetakse. Milleks Varangu kriiti kasutatakse? Tahvlile kirjutamiseks see ei kõlba. Põhiliselt ikka loomasöödaks, valge värvi tegemiseks ja mõneks muuks otstarbeks. Paraku on aga asi nii, et loomasöödana põllumehed seda enam suurt tarvitada ei taha. Mullu kaevatud 3300 tonnist seisab umbes 700 praegugi veel laos. Alfons Reiljan arvab aga, et lõunapoolsed rajoonid peaksid kriiti rohkem vajama kui seni. Kõigele vaatamata on ta optimist ja ütleb, et mine tea, kus tänapäeva teaduse arengu juures veel kriiti vaja võib minna. «Orto» peamehaanik Toivo Pops, kes samuti sealmail oli, mainis, et edaspidi kavatseb «Orto» hakata tegema rohkem valget värvi.

Traktori abil tõstetakse kriit autole.

Rabast kaevab kriiti välja rööbastel liikuv lintkopp-ekska-vaator.

Punane Täht : EKP Rakvere Rajoonikomitee ja Rakvere Rajooni RSN häälekandja, nr. 60, 25 mai 1968

Varangu järvekriit 1982

 

KRIIDITSEHHI UUS TOOTMISKOMPLEKS

Järvelupja ehk järvekriiti leidub meie rajoonis mitmel pool. Juba ammusest ajast on seda kasutatud loomasööda lisandina. Järvekriidi tööstuslik kaevandamine käib aastaid Pikevere lähedal Varangul, kus praegu asub Väike-Maarja kolhoosi kriiditsehh. Möödunud aasta lõpul läks seal käiku uus tootmiskompleks, mis võimaldab märksa suurendada järvekriidi väljalaset 3000 tonnilt 9000 tonnile aastas. Nii suur ongi käesoleva aasta plaan. Omal jõul rekonstrueeriti kriiditsehhi neli aastat. Praegu on kasutusel nüüdisaegsed seadmed ja avar laohoone. Järvekriit tuuakse lähedal asuvast soost välja vagonettidega, mida veab väike mootorvedur. Vagonettidesse laadib järvekriidi Belaruss»-ekskavaator. Kunagi, «Orto» aegadel, rakendati kaevandamisel mitmekopalist ekskavaatorit. Järvekriit lahustatakse veega. Seejärel läheb ta vaakumfiltrisse, siis trummelkuivatisse ja lõpuks lattu. Sealt veab auto kriidi Kiltsi, kus ta rikastatakse mikro- ja makroelementidega. Edasi läheb see söödana majanditesse. Järvekriit moodustab kõne all olevas söödas ühe peamise komponendi. «Kohapealne järvelubi sisaldab kaltsiumkarbonaati rohkem kui väljastpoolt Eestit saabuv mägikriit,» ütleb tsehhi juhataja Eino Lepiksoo. «Uue tootmiskompleksi tehnoloogia on niisugune, et tsehh töötab ööpäev ringi. Ka vett me ei raiska, see ringleb pidevalt,» lisab tsehhijuhataja. Kuigi tänavune talv oli pehme, on kriidi kaevandamine ikka peamiselt hooajatöö, südatalvel korrastatakse ja remonditakse seadmeid. Kriiditsehhis töötab praegu kolmkümmend inimest. Varangu järvekriit kuulub Eesti paremate hulka.

Punane Täht : EKP Rakvere Rajoonikomitee ja Rakvere Rajooni RSN häälekandja, nr. 46, 20 aprill 1982

Greideri eelkäija

Aastatel 1865-1869 ehitasid Ameerikas töölised Union-Pacific Railway - raudteed. Nende tööriistad olid kirkad ja kühvlid ning neid töölisi nimetati greideriteks "grader". Sel ajal hakati kasutama ka hobusega veetavat sahka, mida samuti hakati nimetama greideriks.

Esimene ühe-mehe traktoriga tõmmatav skreeper

1912. aastal hakkasid sellised tootjad nagu - Miami, Perry, Rodevick Lean, Schaefer ja United Iron Works valmistama skreepereid mida sai juhtida (täita ja tühjendada) traktorist. See vabastas iga masina kohta veel ühe töölise, kellest Ameerikas oli 20. sajandi alguses suur puudus.

Näiteks Case roomiktraktor tõmbamas Miami skreeperit "One-Man-Power-Scraper".

Tournadozer Model A

Tournadozer Model A ratasbuldooseri ühe eksemplari ehitas Le Torneau 1948. aastal. See töötas butaan-propaanmootoriga, kaalus 43 tonni ja lükkas 5 m laiust sahka. See oli selle kümnendi maailma suurim mobiilne masin. 

Varangu

Kandevõime

Kandevõime on veomasina või toestiku võime tonnides. Inglise keeles kasutatakse kalluri puhul mõistet payload capacity ( toestiku puhul bearing capacity ) ja vene keeles Грузоподъемность. Maailma suurima kalluri kandevõime on 450 tonni.

Esimene mobiilne aurumootoriga masin - auruekskavaator

1796. aastal valmistas Englishman Grimshaw neljahobujõulise Boulton & Watt aurumootoriga ekskavaatori millest küll pole säilinud jooniseid, kuid mis oli maailma esimene mobiilne aurumootoriga masin. 1804. aastal valmistas Oliver Evans esimese Ameerika mobiilse aurumootoriga masina - amfiib-auru-rootorekskavaatori, mis töötas Philadelphia sadama süvendamisel palju aastaid. 

Esimene suruõhu e. pneumoekskavaator

1920. aastal ehitas Erie Steam Shovel Company bensiinimootoriga ekskavaatori GA-2, mis töötas suruõhukompressori ja pneumomootoritega. Heitgaaside soojus tõstis suruõhu temperatuuri 200 kraadini.

Esimesed operatiivekskavaatorid

1948. aastal valitsesid veel Saksamaa turgu auruekskavaatorid. 17 tonnise auruekskavaatori lahti- ja kokkumonteerimine võttis liiga kaua (280 inimtundi). Kuna laiaulatuslikud ehitustööd nõudsid aga operatiivseid ekskavaatoreid, siis hakati USA-s neid massiliselt tootma. 

The Michigan Power Shovel Company monteeris ekskavaatori TM-16 (draglaini) Ross Carrieri veoauto raamile, mis tehti spetsiaalselt ehitustöödeks. 

Ajalooline tõstemasin

1558. aastal tegi Augustino Ramelli hobujõul töötava tõsteseadme, kus hobuvintsi abil tõsteti kaherattalisi kaevisevankreid astangust üles. Seadet kasutati peamiselt kanalite rajamisel.

Esimesed hüdraulilised teleskoopekskavaatorid

Esimese hüdraulilise teleskoopekskavaatori "Gradall" tegi 1945. aastal Warner & Swasey poolroomikutega veoauto raamile. Teleskoopnoolt ja roopi kasutati teetammi nõlvade silumiseks. 

Esimesed Saksamaa hüdraulilised ekskavaatorid

Esimese Saksamaa hüdraulilise ekskavaatori Atlas 600 tegi 1949. aastal H Weyhausen tehas. See oli universaalne ekskavaator, mida sai kasutada mitmete erinevate tööorganitega ja monteerida mitmesugustele sõidukitele, aga eelkõige põllumajandustraktoritele. 

Esimesed kolmeteljelised greiderid

Esimesed kolmeteljelised greiderid tehti 1937. aastal.

Näiteks 

Austin-Western 77 Senior hüdraulilise sahaga ja kõigi vedavate telgedega. 
Galion Standard Center Control Motor Patrol Grader kastiga liiva kaasavedamiseks teehooldusel. 

Esimene draglain

Maailma esimene draglain kandis nime "No 15 Steam Shovel to Work Backwards". Selle draglaini valmistas Osgoodi ekskavaatoritehas 1887. aastal. Draglain ehitati puidust raamile ja see liikus tagurpidi. Draglaini pöördplatvormi all oli mitu aurudüüsi hõõrdumise vähendamiseks draglaini pööramisel. Draglaini kasutati Chicago kanali rajamisel. Draglainid leidsid laiemat kasutamist 20. sajandi alguses. 

Traktor

Sõna "Tractor" on ajalooliselt lühend sõnaühendist "Traction Engine" e. mootor, mis veab põllumajandusmasinaid või palke. Kuna ajalooliselt arendati traktor vedurist, siis esialgselt nimetati neid ka "Road locomotive". "Locomobile" oli ratastel mootor mida sai hobusega vedada.

Traktor on ka tänapäeval vedav masin, mille külge saab ühendada haakeseadmeid, lisaseadmeid, sahka, koppa, ekskavaatorit, puuri jpm.

Sõltuval lisaseadmest nimetatakse traktorit mitmeti või vastavas režiimis töötavaks traktoriks. N: traktor-ekskavaator, traktor-kopplaadur või kopplaaduri reziimis töötav traktor.

Traktorile võib olla kinnitatud nii pöördkoppekskavaator kui sahk. Seega võib selline traktor töötada nii ekskavaatori kui ka buldooseri režiimis.

Pindesi-freeskombaini eelkäija

1907. aastal tehti esimene nn. elevaatorkonveieriga greider, mida võib pidada tänapäevase pindesi-freeskombaini eelkäijaks.

Esimene aurumootoriga pöördkoppekskavaator

1896. aastal ehitas Vulcan masinatehas Ohios esimese aurumootoriga pöördkoppekskavaatori. Pöördkoppekskavaatoreid hakati rohkem kasutama 1930ndatel. 

Esimesed suure tootlikkusega pärikoppekskavaatorid

1906. aastal, kui Panama kuulutati Vabariigiks, toodi Panama kanali ehitamiseks üle 100 Ameerika pärikoppekskavaatori mis sõitsid raudteel. See tähistab suurte pärikoppekskavaatorite võidukäiku maailmas. Ekskavaatorid saavutasid Panama kanali rajamisel lõhatud kivimi ekskaveerimise tootlikkuseks 150...375 kuupmeetrit tunnis. 

Näiteks oli  3,8 kuupmeetrise kopaga Bucyruse ekskavaator 86 tonnise massiga.

Kiltkivi

Esimene mobiilne elevaatorkonveieriga ja tühjendatava kastiga skreeper

1846. aastal kirjeldas Pierre Couvreux elevaatorkonveieriga ja kallutatava kastiga mobiilset skreeperit. Elevaatorkonveierit pidi ringi ajama hammasratas, mis sai jõu haagise tagaratastelt. Kasti tühjendamine pidi käima köie abil. Kahjuks oli sellise skreeperi vedamiseks vaja traktorit, mille (aurumootoriga traktori) tegemiseni kulus veel 60 aastat ja mis oli sel ajal veel tundmatu. Selline mobiilne skreeper tehti valmis ja pandi tööle alles 1952. aastal. 

1870. aastal müüdi sarnast skreeperit "Slusser Excavator" mime all. 

Põlevkivi kaevandamise tehnoloogia

Põlevkivi kaevandatakse ava- ja allmaakaevandamismoodusel. Avakaevandamismooduse kaevandamisviis on  vaalkaevandamine. Allmaakaevandamismooduse kaevandamisviis on kamberkaevandamine. Vaalkaevandamisviisi tehnoloogiatena on kasutuses paljandamine draglainidega, hüdrauliliste ekskavaatoritega, mehaaniliste ekskavaatoritega, pindesifreeskombiniga, traktorkobestiga ja buldooseriga. Põlevkivi väljamistehnoloogiana on kasutuses lausväljamine puur- ja lõhketöödega, valikväljamine puur- ja lõhketöödega, valikväljamine traktorkobestiga, freeskombainiga, ekskavaatorkobestiga ja mehaanilise ekskavaatoriga. Allmaakaevandamise põlevkivi väljamistehnoloogiana on kasutuses tulptervikutega, puur- ja lõhketöödega kamberkaevandamine, nii konveierveoga kui raudteeveoga. 

Põlevkivi kaevandamist alustati maardla põhjaosast ja liiguti lõuna ja ida ning lääne suunas. 

Praegu paljandatakse enamus põlevkivi karjääris draglainidega.
 
Kaevanduses puuritakse, lõhatakse ja väljatakse põlevkivi, moodustades kambrid ja jättes kattekivimeid hoidma tervikud.

Kaevanduses laaditakse lõhketöödega kobestatud põlevkivi kopplaaduritega konveierile.
 
Põlevkivi rikastamiseks kasutatakse raskes vedelikus setitamist. 
  
Laavakombainidega kaevandati põlevkivi Ojamaa anomaalia alal ja selle lähialal 1970..2000 aastal.
 

Esimene auruekskavaator "Yankee Geologist" ( Otis power shovel)

Esimene auru(pärikopp)ekskavaator "Yankee Geologist" ehitati aastal 1836 William S Otise poolt. See tähistas uue "auruajamite" ajastu algust ekskavaatoritööstuses.

Ratasbuldooser

Ratasbuldooser on ratastega mobiilne masin, mille põhioperatsioon on lükkamine. See on kiirem kui roomikbuldooser. Samas on selle läbivus, haardejõud ja lükkejõud väiksem kui roomikbuldooseril. Ratasbuldooser võib olla spetsiaalselt selliseks ehitatud masin või ka traktor, auto või kopplaadur, mida kasutatakse buldooserina. Kui sellist masinat kasutatakse lumekoristustöödel, siis nimetatakse seda ka lumesahaks. 

Esimene monorelssvagonett

1896. aastal projekteeris prantsuse Societe du Monorail hobuveoki, mis koosnes kahest kaadvagonetist, mis sõitsid monorelsil. Monorelsi kasutamine vähendas relsside paigaldamise kulu. 

Vagun vs. vagonett

Vagun on suur ja vagonett väike ratastega kast e. veovahend. Vagonetti on võimalik inimese või looma jõul liigutada, vagunit suudab liigutada masin. Kaevanduse allmaaraudteel sõidavad vagonetid. 

Tagurpidi traktorist kopplaadur

1948. aastal tegi Tractormotive Allis-Chalmersi traktorist kopplaaduri TL-B sel moel, et monteeris kopplaaduri noole traktori tagaossa. Mootor töötas nii ka vastukaaluna. 

Kaevandusmaastik

 kaevandatudmaa/kaevandusala


Esimene võiduekskaveerimine

Esimene ekskavaatorite võistlus toimus 1885. aastal Prantsusmaal kui katsetati nelja paljukopalist kettekskavaatorit. Eesmärk oli välja valida parim ekskavaator Panama kanali ehitamiseks. Võitis Boulet & Cie ekskavaator 250 kuupmeetrise tunnitootlikkusega. 

Esimesed mäemehed

Esimesteks mäemeesteks võib pidada Saksimaa spetsialiste, kes kaevandasid 745. aastal Chemnitzis, 970. aastal Rammelsbergis, 1170. aastal Freibergis ja 1515. aastal Joachimsthalis hõbedamaaki. Sealt rändasid nad ümberkaudsetesse maadesse ja levitasid oma teadmisi uusi kaevandusi avades. Nad alustasid kaevandamist nii Hispaanias, Königsbergis Norras kui ka Cornwallis Inglismaal. Seega loetakse Saksimaad, e. tänases mõistes Saksamaad mäenduse sünnimaaks. 


Ajaloolised hobuvagonetid

Esimesed hobuvagonetid materjali veoks ehitustegevuses tehti Saksa mäemeeste poolt 1765. aastal kaevandusvagonettide eeskujul. Vagonette veeti hobustega rööbasteel.

Esimene ratasekskavaator

1895. aastal konstrueeris Richard Thew esimese ekskavaatori, mis ei vajanud liikumiseks rööbasteed. Ekskavaator valmistati Clevelandis, Variety Iron Works tehases. Seejärel rajati ekskavaatorite tootmiseks Thew Automatic Shovel Co., millest sai Lorain - kuni 1920. aastani maailma suurim pöördekskavaatorite tootja maailmas. 

Esimene pööratava noolega terasest pärikoppekskavaator

1875. aastal ehitas inglise ettevõte nimega Ruston Proctor & Burton ( Patenteeritud James Dunbari poolt ) terasest pööratava noolega auruekskavaatori mille nimeks sai hiljem "Ruston Steam Navvy". Ekskavaatori nool tehti terastugevdustega tammepuust. Selle ekskavaatori kopa maht oli 1,5 kuupmeetrit. Ekskavaator kaalus 29 tonni ja aurumootori võimsus oli 11 hj. Patent nägi ette 360 kraadist noole pöördenurka, kuid reaalsuses saavutati 180 kraadi. 

Neid ekskavaatoreid tehti "Manchester Ship Canal" kanali kaevamiseks 58 tk. 1887. aastast alates kaevasid need 38 miljonit kuupmeetrit materjali 60 km pikkusel lõigul vaid 5 aastaga. Ühe päevaga (12h) täitis see ekskavaator 640 vagunit e. selle tootlikkus oli 1860 kuupmeetrit päevas. Keskmiselt saavutati tootlikkuseks 600000 kuni 900000 kuupmeetrit kuus. Seetõttu võib nimetatud tööd nimetada esimeseks suuremahuliseks suurte ekskavaatorite kasutamise projektiks ajaloos. 

Metaan

Metaan (CH4) on gaas mis tekib orgaanilise aine lagunemisel. See on nii kaevandusgaas, maagaas, kildagaas, kui ka eluslooduse lagugaas. Metaanikontsentratsioon 5-15% tekitab kivisöekaevanduses plahvatuse, seetõttu peatatakse kogu elektrisüsteem kui metaani sisaldus on tõusnud 2%-ni. Eemal asuv ventilaator tuulutab kaevandusõhu, metaanitase langeb ja elekter lülitatakse uuesti sisse.  

Dog - esimene vagonett

Nii nimetati esimesi vaganotte, mis olid puidust kastid, puidust ratastega ja mida lükati kaevanduses mööda laudadest roobasteed. Selliseid vagonette kasutati peamiselt hõbedakaevandustes kaevise vedamiseks mööda kaeveõõsi ja veostolli kaudu maapinnale.

Seda vagonetti on kujutatud visandil aastast 1550 kus roobasteena kasutatakse laudteed, kuhu on paigutatud paralleelselt kõrvuti kolm lauda, mööda laudade vahele moodustunud roopaid lükati vagonette (dog).

Paljandamine

Paljandamine (katendi eemaldamine või teisaldamine) on tüseda katendiga maavara puhul avakaevandamise olulisim protsess. Maavara paljandatakse ekskavaatori, buldooseri või traktorskreeperi abil. Mida rohkem tuleb katendit eemaldada maavaraühiku kohta, seda suurem on katenditegur. 

Esimene hüdrauliline ekskavaator

1882. aastal ehitas Sir W G Armstrong kanali kaevamiseks esimese hüdrauliliste silindritega ekskavaatori. Üks 356 mm läbimõõduga ja kaks 254 mm läbimõõduga silindrit töötasid 110 baarise rõhuga liigutades koppa ja pöördplatsvormi kettide abil. 

Esimene käsivintsiga paljukopaline plaatkonveierekskavaator

1872. aastal projekteeris Frenchman Laferrere altammutusega käsivintsi abil käitatava paljukopalise plaatkonveierekskavaatori. Kopad olid kinnitatud plaatkonveieri, mitte keti külge. Ekskavaatori tootlikkus oli 18..20 kuupmeetrit 12h vahetuses.

Kaevandusmaht

Kaevandusmaht on halb ja vale väljend. See võiks tähendada kaevanduse mahtu ehk seda mahtu, kuhu mahub õhk ja vesi, kaevurid, masinad, kaevis jm mis kaevandusse mahub või võiks mahtuda. 

Tegelikult tahetakse ilmselt rääkida kaevandamise mahust või toodangumahust.

 

Esimene aurumootoriga ühekopaline pööratava noolega pärilabidas praamil

1842. aastal täiendas John Duncan Otise pärilabidat ja paigutas selle praamile kasutades seda süvandusmasinana (draagina). Ajamis kasutati hammasrattaid ja aurumootorit.

Murdmine

Murdmine on kivimi raimamine painutamise ja kiskumise abil. Kivimi raimamisel avaldab vastupanu kivimi tõmbetugevus ja paindetugevus. Murdmiseks kasutakse kangi või konksu.

Esimene elektriline paljukopaline ekskavaator

1902. aastal tegi H August Schmidti tehas Wurzenis esimese elektriajamiga kompaktse paljukopalise kettekskavaatori.

Esimene trossidega ekskavaator

1902. aastal ehitas American Locomotive Company esimese pärikoppekskavaatori, mille kopavart ja koppa liigutati trosside, mitte kettide abil. Ekskavaatori tsükliaeg viidi sellega väga lühikeseks (10 sek) ja saavutati suur tootlikkus. 

Esimene aurusilindriga kopaluugiga pärikoppekskavaator

1881. aastal valmistas Industrial Works tehas Ohios raudteeekskavaatori, mille kopaluugi sulgemiseks ja avamiseks kasutati aurusilindrit sarnaselt tänapäevastele hüdraulilistele silindritele.

Saksamaa esimene auruekskavaator

Saksamaa esimese auruekskavaatori - praamil asetseva paljukopalise kettekskavaatori (draagi) ehitas 1841. aastal Ferdinand Schichau Elbingis. Ekskavaator ammutas kuni 3,5 m sügavuselt ja tühjendas üle praami serva.

Populaarne

Huvitav